Kekik Faydaları

Kekik  (Thymus serpyllum, Thymus vulgaris), çimenlik tarla kıyılarında, orman kıyılarında, ve  çayırlardaki karınca yuvalarının üstünde yer almaktan hoşlanır.  Güneş ve sıcak istediği için, toprak sıcaklığının fazla olduğu kayalık ve dağlık bölgelere çoğalır. Güneşli öğlen sıcaklarında menekşe renkli çiçeklerinden yayılan güzel koku, arıları ve böcekleri kendisine çeker.

Ülkemizde kekik adı altında Origanum (Mercanköşk türleri) türlerinden elde edilen drogun satışı yapılmaktadır. Eterli uçucu yağ; Thymol (%50 civarında), Carvacrol, Borneol, Cymol, Pimen, Tanen ve flavonlar içerir. Öncelikle baharat olarak kullanılır. Yağlı ve ağır yemeklerin tadını zenginleştirir, sindirimi kolaylaştırır.

Kekiğin Bilinen Faydaları

Şifalı bitki olarak kekik; öncelikle kramp çözücü, dezenfekte edici ve balgam söktürücü olarak kullanılır. Akciğer ve bronşlar, mide ve bağırsaklar, kekiğin başlıca kullanım alanlarıdır. Bitkinin önemli etken maddesi olan eterli uçucu yağlar kana karışıp, bronşiyal kasları etkileyerek, krampları çözebilir. Aynı zamanda o bölgelerde bakteri oluşumunu önler. Öksürük ve üst solunum yolları iltihabında çay içimi ve gargara biçiminde kullanılabilir.

Kekik iştah açar ve sindirim sistemini uyarır. Sindirim sisteminde görülen ekşimeler ve kramplı ağrılar bir bardak kekik çayı ile geçiştirilebilir, kötü kokulu ve yumuşak dışkı normalleşir. Boğmaca ve öksürük, sinir sistemi zafiyeti, romatizma ve bağırsak hastalıklarına karşı, çay içiminin yanı sıra, kekik banyoları da çok yararlıdır. Güçsüz, zayıf ve solgun çocuklara da kekik banyosu yaptırılabilir. Kekik çayı ile ayrıca adet kanamaları dengelenebilir, adet zamanlarındaki kramplı ağrılar geçiştirilebilir, ergenlik sivilceleri iyileştirilebilir. kekik çayı içimi ve kekikle karıştırılmış bal yenmesiyle organizma güçlendirilebilir ve dengeye kavuşturulabilir.

Kekik Faydaları Hakkında

Kekik tentürü friksiyonları ile (ovarak sürme) romatizmal ağrılar, sinirsel rahatsızlıklar ve organ titreklikleri tedavi edilebilir. Sıcak kekik yastıkları ağrılı bölgenin üstüne konularak büyük rahatlıklar sağlanabilir. Bu küçük bitki yastıklarını herkes hazırlayabilir. Kekik, öksürük ve mide rahatsızlıklarına karşı başka bitkilerle karıştırılarak daha da başarılı biçimde kullanılabilir.

Share
Bu yazı Kekik kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kekik Faydaları için 1 cevap

 1. Gülay der ki:

  gazetede okuduğum bir haberi paylaşayım sizle
  Türkiye, kekik açısından cennet bir ülke. Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüsnü Can Başer, ‘‘Türk kekiği, dünyanın en kaliteli kekiği’’ diyor. 1980′de kurulan Anadolu Üniversitesi Tıbbi ve Aromatik Bitki ve İlaç Araştırma Merkezi (TBAM)’nin de Müdürü olan Prof. Başer, Türkiye’nin son yıllarda dünyanın en büyük kekik üreticisi olduğunu söylüyor.

  Türkiye’den yılda 7000-7500 ton kadar kuru kekik ihraç ediliyor. Kekiğin yanı sıra, kekik yağı da ihraç ediliyor (yılda en az 50-60 ton kadar).

  Türkiye’nin ilk ve tek bitki araştırma merkezi TBAM’da, kekikle birlikte birçok başka bitki de araştırılıyor.

  Kekik nasıl kullanılır

  Kekik çayı Yarım veya bir tatlı kaşığı kurutulup ince kıyılmış kekik, orta boy bir su bardağı dolusu suyla haşlanır. 8-10 dakika demlendirilir ve süzülür. Günde 2-3 bardak aç karnına veya öğün aralarında, soğutulmadan içilebilir.

  Kekik banyosu

  70-100 gram kurutulmuş kekik bir tülbendin içine gevşekçe bağlanarak 2-3 litre soğuk suya bırakılır. Kaynama derecesine kadar ısıtıldıktan sonra, 15 dakika demlendirilir. Tülbentteki posa iyice sıkıldıktan sonra küvetin içindeki sıcak banyo suyuna eklenir.

  Avrupalı kekiğe bayıldı

  Türkiye’nin en büyük organik dağ çayı ihracatçısı TABOT’un sahibi Antalyalı işadamı Sedat Peker, bir çok Avrupa ülkesine kekik, ada çayı, defne, nane, ıhlamur, fesleğen, rose marin, maydanoz gibi bitkilerin ihracatını yaptıklarını söyledi. Bu ürünleri Antalya’da paketleyerek Almanya’ya gönderdiklerini belirten Sedat Peker, Avrupa’daki en fazla beğenilen ve tüketilen ürünün kekik olduğunu kaydetti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>