Kekik Yağı Kullananlar

Kekik yağı Kullananlar Bu Bitkisel Ürünü yüzyıllardır  tercih etmektedirler.Bu yağ bilinen en eski şifalı bitkisel Ürünlerden biridir.

Kekik Yağı Kullananların Bu Yağı Tercih Etme Nedenleri

Dünyada kekik çeşitleriyle ilgili birçok araştırma yapıldığını, bu araştırmalar sonucunda bu bitkilerin mikrop öldürücü özellikte olduğu ve yoğun şekilde fenolik madde içerdiğinin saptandığını belirten Sağdıç, kekiğin sağlığa faydalarını şöyle özetledi: “Kekik, içerdiği maddelerle hücrelerden salgılanan serbest radikalleri bağlayarak sağlık açısından birçok fayda oluşturmaktadır.

Kekik, içeriğindeki maddelerle vücutta hücre koruma sistemlerini geliştirmesiyle antioksidan, kanser oluşumunu engellemesiyle antikanserojen, diyabet hastalığını engellemesiyle antidiyabetik ve vücuttaki kolestrol oranını ayarlamasıyla antikolestremik özellikler taşımaktadır.

Bu özellikleri ile kekik, yaşlılığı geciktirmekte, tümör oluşumunu engellemekte, şeker hastalığına iyi gelmekte ve gıdaların bozulmasını doğal yollarla engellemektedir

Kekik ve Yağının Koruyucu Özelliği

Gıdaların bozulmalarının önlenmesi için koruyucu maddeler kullanıldığını, ancak kimyasal koruyucu maddelerin sağlık açısından bazı riskler taşıdığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Osman Sağdıç, doğal koruyucu özelliği olan kekiğin bu riskleri ortadan kaldırdığına dikkati çekti.

Gıdaların üretiminden tüketimine kadarki süreçte sağlıklı olarak saklanabilmelerinin önemli bir sorun olduğunu ve bu alanda sürekli araştırmalar yapıldığını kaydeden Sağdıç, şöyle devam etti: “Gıdaların mikroorganizmalar ve oksidasyonla bozulmaları sonucu, ticari değerleri kaybolmaktadır. Bunun için gıdaların tüketiciye ulaşıncaya kadar dayanıklılığının korunması için, kimyasal sentetik koruyucular kullanılmaktadır.

Kekik Yağı Kullananlar Kimdir

Kullanımları gıda kodeksleri ile sınırlandırılan kimyasal koruyucular, limit aşımında kanserojen etki yapmakta ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Doğal antimikrobiyal özellik taşıyan kekik grubu bitkiler, bu riskleri ortadan kaldırmakta, doğal yollarla koruma sağlamaktadır.” Kekiğin, sağlık açısından faydaları göz önünde bulundurularak çok farklı alanlarda kullanılabileceğini kaydeden Sağdıç, gıda sektörünün yanı sıra tıp, eczacılık ve kozmetik alanlarında da kullanılabileceğini, hayvan yemlerine katılarak et kalitesinin ve hayvan sağlığının korunabileceğini, çay olarak içilerek insan sağlığına faydasının sağlanabileceğini söyledi.

Share
Bu yazı Kekik Yağı kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kekik Yağı Kullananlar için 1 cevap

 1. Bitkici der ki:

  bitkilerle ilgilenen biris olarak internette gezerken yukarıdaki yazıyı gördüm eksiklikler vardı hazdi ben yazyım dedim
  Kekik Yağı Carvacrol,p-cymene,terphinene, mrycene, linalool, thymol, terphinen-4 ol, thujene, pinene, camphene, borneol ve humunele içerir.

  Kekik Yağının Faydaları

  Böbreklerde ve mesanedeki mikropları öldürür.
  Cinsel isteği artırır.
  Çocuklarda görülen kansızlığı giderir.
  Kan dolaşımını düzenler.
  Müzmin öksürük, astım ve bronşite faydalıdır.
  Grip, beyin nezlesi ve anjinde şikâyetlerin azalmasına yardımcıdır.
  Kekik suyu ile banyo romatizma ağrılarını dindirir.
  Kandaki şeker miktarını azaltır.
  Derideki yaralara ve böcek ısırıklarına sürülürse yararlı olur.
  Stres ve uykusuzluğa iyi gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>